Hans Raab – Rekord Guinnesa i geneza powstania Ha-Ra

Od najmłodszych lat Hans Raab był zachęcany przez swojego dziadka do obserwowania natury. Gdy był dzieckiem jego dziadek piaskiem kwarcowym czyścił podłogi z desek z drewna lipowego. Było to dla niego kluczowym przeżyciem i wywarło na nim niezatarte wrażenie. Fascynował go prosty i skuteczny sposób, w jaki prymitywne ludy używały gliny i piasku do rozpuszczania tłuszczu, a następnie czyściły je wyłącznie naturalnymi substancjami.

W tamtym czasie panował trend w kierunku czyszczenia chemikaliami. Chcąc doświadczyć ich skuteczności sam także założył firmę sprzątającą i w krótkim czasie na własnej skórze odczuł jak bardzo środki chemiczne nie służą zdrowiu jego oraz jego pracowników.

Wizjoner – Wynalazca – Przedsiębiorca

Hans Raab ustanawia drugi rekord Guinnessa w myciu okien na czas
Hans Raab ustanawia drugi rekord Guinnessa w myciu okien na czas

Wrócił do eksperymentów. Jego radość z eksperymentowania szła w parze z niemal niewyczerpanym bogactwem pomysłów. Wówczas był to pierwszy krok na drodze do odkrycia fizyczno-mechanicznego czyszczenia.

Większość ludzi uważała, że ​​jego pomysł jest szalony, jednak Raab trzymał się swojego pomysłu. „Nie ma rzeczy niemożliwych” – zwykł odpowiadać wszystkim sceptykom. Jego motywacja życiowa „Aby ludzie, zwierzęta i przyroda miały szansę przetrwać” dała mu siłę do przeciwstawiania się oporom i do opanowywania trudnych etapów życia – przez całe życie.

Z wielką pasją opracował unikalne włókna, którym nadał nazwę od swojego imienia i nazwiska jako włókna Ha-Ra. Ich jakość, trwałość i funkcjonalność od wielu lat fascynują miliony ludzi i przyniosły sławę samemu wynalazcy.

Pierwszym włóknem, które wynalazł i opatentował w 1974 r jest włókno, którego Hans Raab użył do skonstruowania Myjki do mycia okien Ha-Ra Standard.

5 lat później, w 1979 roku wynikiem 576m²/3h po raz pierwszy ustanowił  rekord Guinnessa myjąc okna na czas w budynku Uniwersytetu Saary. Myjka stała się przedmiotem pożądanym w każdej firmie i gospodarstwie domowym.

Osiem lat później, w 1982 r. na Targach Wynalazców w Bazylei Hans Raab otrzymuje złoty medal za Myjkę do mycia okien Ha-Ra Standard.

W 1984 roku wynalazca po raz drugi ustanawia rekord Guinnessa myjąc okna na czas w Hotelu Hilton w Bazylei – wynikiem  638m²/2h54min. Tym samym pokonał swój własny pierwszy rekord Guinnessa z 1979r.

Dzisiaj to już niemal 50 lat od kiedy to niebywale proste i niezawodne urządzenie  dokonuje rewolucji w jakości oraz szybkości mycia okien kompletnie bez użycia chemikaliów.

Poznaj całą historię Hansa Raaba wynalazcy – prekursora fizyczno-mechanicznego czyszczenia bez użycia chemikaliów.

1940

2 września 1940 roku Hans Raab, jeden z najważniejszych wynalazców swoich czasów, ujrzał światło dzienne.

1970

Historia sukcesu Ha-Ra zaczyna się w małej piwnicy w Fischbach. Hans Raab pracuje nad opracowaniem metody czyszczenia bez użycia środków chemicznych. Jego pierwszym produktem jest szczotka do czyszczenia wykonana z końskiego włosia.

1974

Hans Raab przenosi swoją firmę do Saarbücken-Dudweiler i opracowuje pierwsze urządzenie do mycia okien – Myjkę Standard 32cm.

1979

Hans Raab ustanawia pierwszy rekord świata w myciu okien na Uniwersytecie Saary – 576 m2/3 godziny.

1982

Premiera Uniwersalnego koncentratu Hans Raab – Płynu pielęgnacyjnego Ha-Ra na Targach Wynalazców w Bazylei. Hans Raab otrzymuje złoty medal za Myjkę do mycia okien Ha-Ra oraz srebrny medal za Rękawicę do czyszczenia, masażu i peelingu skóry Aglaia.

1984

Hans Raab bije swój własny rekord świata w myciu okien hotelu Hilton w Bazylei – 638m2/2h54min.

1988

Wraz z hinduskim zielarzem ajurwedystą opracowuje recepturę serii kosmetyków nadając jej nazwę Aglaia Dunija Raab* Aglaia – grecka bogini czystości Dunija- imię córki Hansa Raaba

1990

Hans Raab instaluje największy system solarny w Niemczech w pierwszym zakładzie produkcyjnym Ha-Ra w Saarbücken-Dudweiler.

1992

Ha-Ra otrzymuje Europejską Nagrodę Środowiskową za wyjątkowe zaangażowanie w ochronę środowiska.

1992

Hans Raab opracowuje system utleniania Ha-Ra do uzdatniania wody. Za pomocą promieniowania UV urządzenie to całkowicie rozkłada prawie wszystkie szkodliwe substancje organiczne w wodzie.

1993

Hans Raab kupuje teren dawnej kopalni, w której jako młody człowiek pracował pod ziemią, i wraz z Ha-Ra przeprowadza się do Camphausen. W tym samym roku otrzymał Miejską Nagrodę Ekologiczną od miasta Hanower za opracowanie systemu oczyszczania odprowadzającego ścieki.

1994

Sponsoruje koszulki dla Bundesligi. Sam w przerwie bierze aktywny udział w obronie bramki.

1995

Z okazji 25 rocznicy 400 czołowych przywódców Ha-Ra może spodziewać się nowego Opla Astry.

1998

Nowy kamień milowy w historii firmy – codziennie z magazynu wychodzi 10 000 Ekspresów podłogowych stalowych 10 000.

2000

Do tej pory sprzedano 100 milionów butelek Uniwersalnego koncentratu – Płynu Pielęgnacyjnego Ha-Ra.

2002

Hans Raab ponownie rewolucjonizuje przemysł sprzątający. Na rynek wprowadza Ekspres podłogowy Perfekt i unikatowe włókna do mycia podłóg oparte na nanotechnologii.

2012

Bez nadziei nie ma życia. Nawet w chorobie i cierpieniu potrzebujemy pewności, że życie może toczyć się pozytywnie dla naszego środowiska, naszych bliźnich, zwierząt i roślin. „ Hans Raab”

Założyciel firmy Hans Raab umiera po ciężkiej chorobie.

Nowa historia marki Ha-Ra

Nowy rozdział firmy kontynuowany jest pod przewodnictwem żony Hansa Raaba – Pia Raab. Ha-Ra jest nieustannie synonimem jakości, innowacyjności i życia w zgodzie z naturą. W centrum uwagi są zawsze ludzie i wizja wykorzystania Ha-Ra do łatwiejszego i zdrowszego życia ludzi na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *